Większość z nas omija ten krok. Po umyciu twarzy od razu sięgamy po serum lub krem. Później skarżymy się na niedoskonałości, albo zmęczony odcień cery. Czy tonik może temu zapobiec?
Po pierwsze: mało osób używa toników. Dlaczego? Bo nie ma pojęcia co tonik może zrobić dla cery. Dobrze dobrana formuła przywróci naturalne pH skóry po jej oczyszczeniu żelem lub płynem do mycia twarzy (jeśli używamy mocnych produktów). Ale ważniejszą funkcją toników jest dostarczenie antyoksydantów i składników, dzięki, którym skóra będzie wyglądała na młodszą i bardziej wypoczętą. Jeśli zaczniemy regularnie stosować toniki cera będzie się regenerowała znacznie szybciej. Sam proces pocierania skóry nasączonym wacikiem pomoże też pozbyć się martwego naskórka.
Jakie są różnice pomiędzy tonikami? Uważaj na te, które zawierają alkohol. Mogą podrażnić skórę i zniszczyć jej naturalną barierę ochronną. Zaleca się je tylko jeśli masz poważne problemy z cerą. Znacznie delikatniejsze są te na bazie wody różanej lub ziół. Te toniki lekko oczyszczają cerę, odświeżają ją i pięknie pachną. Szukaj tych z ekologicznych składników. Najmniej inwazyjne są toniki na bazie wody. Zawierają dużo antyoksydantów i substancji, które pomogą naprawić cerę. W większości są hypoalergiczne.
Kiedy używać toników? Zawsze po tym jak starannie oczyścisz twarz z makijażu i kurzu, następnie musisz ją osuszyć. Wtedy nałóż/wylej odrobinę toniku na bawełniany wacik i kolistym ruchem pocieraj nim twarz. Możesz też użyć toników w spray’u. Popsikaj nimi twarz z odległości ok. 20 cm. Poczekaj aż się wchłonie, nadmiar produktu możesz usunąć chusteczką higieniczną.
1. Nawilżający tonik do twarzy Bobbi Brown / 2. Tonik, który zbalansuje pH skóry i przywróci jej świeżość Origins / 3. Tonik, który odżywi skórę i pomoże w jej regeneracji Kiehl’s / 4. Oczyszczający tonik, idealny do cery z niedoskonałościami Estee Lauder Perfectly Clean / 5. Tonik oczyszczająco-odżywiający Eisenberg Paris / 6. Ekologiczny tonik do twarzy Korr