Wystawy mody, które warto zobaczyć.

Wybierasz się do jednej z europejskich stolic na weekend? Świetnie! Sprawdź czy właśnie tam nie trafisz na jedną z niezwykłych wystaw mody. Gdzie można trafić na taka ekspozycję? W londyńskim Victoria&Albert Museum zawsze jest stała wystawa mody. Aktualnie można oglądać (za darmo) suknie na przestrzeni lat (od. ok. XIX w. do współczesności). W gablotach wystawiono m.in. suknię Christiana Diora z kolekcji New Look i niezwykle nowoczesne projekty Vivienne Westwood z lat 90. Oprócz tego muzeum co pół roku organizuje modowe wystawy czasowe, niestety dodatkowo płatne. W Berlinie właśnie ponownie zostało otwarte Kunstgewerbemuseum, w którym również na stałe będzie można podziwiać ubrania i dodatki. Muzuem posiada m.in. suknie Haute Couture Cristobala Balenciagi, Jean’a Patou i Gianniego Versace. Warto wybrać się tam w ciągu tygodnia, ponieważ wystawa jest nowa, a wielu berlińczyków właśnie w weekendy planuje je odwiedzić. Aktualnie w europejskich stolicach nie brakuje modowych ekspozycji. My wybraliśmy te najciekawsze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ! Książki o modzie warte Twojego czasu.

wystawy mody londyn amsterdam berlin kate moss

Wystawa: Hubert De Givenchy

Givenchy stworzył jedną z najbardziej znanych sukienek – długą czarną kreację, w której Audrey Hepburn wystąpiła w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”. Wystawa obejmuje wszystkie okresy twórczości francuskiego projektanta, ale skupia się przede wszystkim na ubraniach i modzie jako pięknej sztuce krawieckiej. Nie brakuje też słynnych sukienek gwiazd. Givenchy przez wiele lat przyjaźnił się ze swoimi znanymi klientkami. Jedna z nich – Jackie Kennedy, jako żona prezydenta, której wolno się było pokazywać publicznie wyłącznie w projektach amerykańskich designerów, dla Huberta De Givenchy, złamała tą zasadę nawet kilka razy.

Madryt, Museo Thyssen-Bornemisza

bilety: ok. 8 euro, sprzedawane są na konkretne godziny, żeby wystawy nie trzeba było oglądać w tłumie

Od 22.10 do 18.01.2015

Wystawa: Horst. Photographer of style

Fotografie Horsta są idealne w każdym detalu. Dzięki niezwykłej atmosferze i wyjątkowemu spojrzeniu na modę, nadal pozostają ponadczasowe. Horst był mistrzem kompozycji i iluzji. Jego talent docenili redaktorzy naczelni takich magazynów jak Vogue czy Harpers Bazaar, w których Horst regularnie publikował swoje prace. Warto na własne oczy przekonać się o jego geniuszu.

Londyn, V&A

Od 6.09- 04.01.2015

Wystawa: Wedding Dresses 

Czy wiecie, że tradycyjnie suknie ślubne wcale nie były białe, a panna młoda często zakładała je ponownie na inne okazje? Odwiedzając wystawę w londyńskim Victoria & Albert Museum wyjdziemy bogatsi o niezwykłą wiedzę z zakresu historii mody. Przy okazji z bliska możecie przyjrzeć się ślubnym kreacjom gwiazd od różowej sukni Gwen Stefani po misternie wyszywaną kreację, w której przed ołtarzem wystąpiła Kate Moss.

Londyn, V&A

od. 3.05-15.03.2015

bilety: ok. 8 funtów, dobrze jest kupić bilet na konkretną godzinę

Wysatwa: Vivian Maier

Świetna fotografka, o której nikt nie słyszał – tak w jednym zdaniu można by opisać Vivian Maier. Przypadkowo odkryte fotografie jej autorstwa zachwyciły krytyków. Wystawie towarzyszy film dokumentalny opowiadający niezwykła historię odkrycia niedocenionego za życia talentu.

Amsterdam, Foam

7.11-28.01.2015

Wystawa: Kate Moss. The Icon

Kate Moss zachwyca już od ponad 20 lat. Na wystawie można będzie zobaczyć zdjęcia z przebiegu jej niezwykłej kariery, szczególnie te wczesne. Jak to się stało, że 14-latka, o nietypowej urodzie stała się ikoną współczesnej mody? Odpowiedź dają słynne fotografie autorstwa m.in.  Jurgen’a Ostarhild’a, Chris’a Levine’a, Satoshi’ego Saïkusa i Albert’a Watson’a. Zdecydowanie warto wpaść do galerii i samemu odkryć jak z niepozornej nastolatki, Kate zmieniła się z jedną w najdroższych modelek na świecie.

Berlin, Galerie Hitawsky

od 28.11 do 21.02.2015

Napisane przez
More from Ola
Lekki letni róż
Czemu Rihanna, Blake Lively, Jessica Alba i inne gwiazdy decydują się nie...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.