Wystawy mody, które warto zobaczyć.

Wybierasz się do jednej z europejskich stolic na weekend? Świetnie! Sprawdź czy właśnie tam nie trafisz na jedną z niezwykłych wystaw mody. Gdzie można trafić na taka ekspozycję? W londyńskim Victoria&Albert Museum zawsze jest stała wystawa mody. Aktualnie można oglądać (za darmo) suknie na przestrzeni lat (od. ok. XIX w. do współczesności). W gablotach wystawiono m.in. suknię Christiana Diora z kolekcji New Look i niezwykle nowoczesne projekty Vivienne Westwood z lat 90. Oprócz tego muzeum co pół roku organizuje modowe wystawy czasowe, niestety dodatkowo płatne. W Berlinie właśnie ponownie zostało otwarte Kunstgewerbemuseum, w którym również na stałe będzie można podziwiać ubrania i dodatki. Muzuem posiada m.in. suknie Haute Couture Cristobala Balenciagi, Jean’a Patou i Gianniego Versace. Warto wybrać się tam w ciągu tygodnia, ponieważ wystawa jest nowa, a wielu berlińczyków właśnie w weekendy planuje je odwiedzić. Aktualnie w europejskich stolicach nie brakuje modowych ekspozycji. My wybraliśmy te najciekawsze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ! Książki o modzie warte Twojego czasu.

wystawy mody londyn amsterdam berlin kate moss

Wystawa: Hubert De Givenchy

Givenchy stworzył jedną z najbardziej znanych sukienek – długą czarną kreację, w której Audrey Hepburn wystąpiła w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”. Wystawa obejmuje wszystkie okresy twórczości francuskiego projektanta, ale skupia się przede wszystkim na ubraniach i modzie jako pięknej sztuce krawieckiej. Nie brakuje też słynnych sukienek gwiazd. Givenchy przez wiele lat przyjaźnił się ze swoimi znanymi klientkami. Jedna z nich – Jackie Kennedy, jako żona prezydenta, której wolno się było pokazywać publicznie wyłącznie w projektach amerykańskich designerów, dla Huberta De Givenchy, złamała tą zasadę nawet kilka razy.

Madryt, Museo Thyssen-Bornemisza

bilety: ok. 8 euro, sprzedawane są na konkretne godziny, żeby wystawy nie trzeba było oglądać w tłumie

Od 22.10 do 18.01.2015

Wystawa: Horst. Photographer of style

Fotografie Horsta są idealne w każdym detalu. Dzięki niezwykłej atmosferze i wyjątkowemu spojrzeniu na modę, nadal pozostają ponadczasowe. Horst był mistrzem kompozycji i iluzji. Jego talent docenili redaktorzy naczelni takich magazynów jak Vogue czy Harpers Bazaar, w których Horst regularnie publikował swoje prace. Warto na własne oczy przekonać się o jego geniuszu.

Londyn, V&A

Od 6.09- 04.01.2015

Wystawa: Wedding Dresses 

Czy wiecie, że tradycyjnie suknie ślubne wcale nie były białe, a panna młoda często zakładała je ponownie na inne okazje? Odwiedzając wystawę w londyńskim Victoria & Albert Museum wyjdziemy bogatsi o niezwykłą wiedzę z zakresu historii mody. Przy okazji z bliska możecie przyjrzeć się ślubnym kreacjom gwiazd od różowej sukni Gwen Stefani po misternie wyszywaną kreację, w której przed ołtarzem wystąpiła Kate Moss.

Londyn, V&A

od. 3.05-15.03.2015

bilety: ok. 8 funtów, dobrze jest kupić bilet na konkretną godzinę

Wysatwa: Vivian Maier

Świetna fotografka, o której nikt nie słyszał – tak w jednym zdaniu można by opisać Vivian Maier. Przypadkowo odkryte fotografie jej autorstwa zachwyciły krytyków. Wystawie towarzyszy film dokumentalny opowiadający niezwykła historię odkrycia niedocenionego za życia talentu.

Amsterdam, Foam

7.11-28.01.2015

Wystawa: Kate Moss. The Icon

Kate Moss zachwyca już od ponad 20 lat. Na wystawie można będzie zobaczyć zdjęcia z przebiegu jej niezwykłej kariery, szczególnie te wczesne. Jak to się stało, że 14-latka, o nietypowej urodzie stała się ikoną współczesnej mody? Odpowiedź dają słynne fotografie autorstwa m.in.  Jurgen’a Ostarhild’a, Chris’a Levine’a, Satoshi’ego Saïkusa i Albert’a Watson’a. Zdecydowanie warto wpaść do galerii i samemu odkryć jak z niepozornej nastolatki, Kate zmieniła się z jedną w najdroższych modelek na świecie.

Berlin, Galerie Hitawsky

od 28.11 do 21.02.2015

Napisane przez
More from Ola
Jak pachnie złoto?
Koniec ze słodkimi perfumami. Przynajmniej na razie. Słynni perfumiarze fundują nam kwiatowe...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.