Dokumenty o modzie – 5 hitów na Netflix

Netflix cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Oprócz masy seriali i filmów znajdziemy też dużo świetnych dokumentów. Wybraliśmy dokumenty o modzie, które warto obejrzeć – nie tylko tylko dla fanów mody.

FRANCA CHAOS & CREATION (2016)


Franca Sozzani przez prawie 30 lat była jedną z najważniejszych osób w świecie mody. Do czasu swojej nagłej śmierci w grudniu 2016 była redaktor naczelną Vogue Italia. Sozzani była znana jako prowokatorka, pokazywała modę w inny sposób, czasem szokujący i tym doprowadziła Vogue Italia do magazynu o międzynarodowym znaczeniu . Jest to świetny dokument, który pokazuje, że moda to nie tylko ubrania, ale też część kultury, a do zrozumienia mody jako części kultury w dużej mierzy przyłożyła się Sozzani. W filmie wypowiadają się znane postacie świata mody jak Donatella Versace, Karl Lagerfeld, Peter Lindbergh, czy Suzy Menkes. Film wyreżyserował syn Sozzani, Francesco Carrozzini, co dodaje całości niezwykłego charakteru.

IRIS (2014)


Projektowała wnętrza Białego Domu a przy okazji została ikoną mody z Nowego Yorku. Dokument przybliża widzom życie niesamowitej Iris Apfel – dekoratorki wnętrz & business woman, która zachwyca swoim unikalnym stylem. Urodzona w 1921 Iris chodziła po Nowym Yorku w jeansach, gdy kobietom nie przychodziło jeszcze do głowy noszenie ich. Jeśli chodzi o ubiór nie trzyma się żadnych zasad, bo jak sama mówi byłaby tylko zajęta łamaniem ich. Bardzo pozytywny i inspirujący film o kobiecie, która łączy wzory i kolory jak nikt inny.

FRESH DRESSED (2015)


Ten dokument pokazuje jak mocno od swoich początków do dziś Hip Hop był i jest związany z modą – jak bardzo dla raperów było ważne, żeby wyglądać „fresh”. Można było mieć puste, malutkie mieszkanie, ale trzeba było się dobrze zaprezentować. Film to genialna podróż przez historię Hip Hopu w aspekcie mody. Zobaczymy już prawie zapomniane marki jak Fubu, Karl Kani czy Cross Colours i wypowiedzi gwiazd jak m.in. Pharell Williams, Sean “Puffy” Combs, Nas, André Leon Talley, A$AP Rocky i Kanye West. Dla fanów mody i Hip Hopu koniecznie do obejrzenia!

THE TRUE COST (2015)


Ten wstrząsający dokument pokazuje ekskluzywny świat mody od całkiem innej strony. Na półkach sklepu ląduje coraz więcej towaru, kolekcje zmieniają się tak szybko, że prawie nie można nadążyć – ale za jaką cenę? Ten dokument w szokujący i prawdziwy sposób pokazuje jaki koszt produkcji fast fashion ponoszą pracownicy szwalni w krajach 3. świata. Film daje dużo do myślenia i otwiera oczy na duży problem masowej konsumpcji zostawiając widza z pytaniem czy nie czas zmienić nasze podejście do kupowania.

ABSTRACT – THE ART OF DESIGN (2017)


Abstract to nie film, ale serial i nie stricte o modzie, ale o najkreatywniejszych głowach designu naszego czasu. Każdy odcinek to mały dokument o jednej z najkreatywniejszych osób swojej dziedzinie. Poznamy m.in. Tinkera Hatfielda, projektanta Nike, który wymyślił m.in. Air Maxy i serie Air Jordan. Zobaczymy też Ilse Crawford, projektantkę wnętrz, która całkowicie zmieniła swoją dziedzinę. Jest to bardzo inspirująca seria, która pokazuje jak myślą kreatywni i co ich motywuje do działania.

Napisane przez
More from Ola
Kimono w stylu boho
Kierunek Japonia! W poszukiwaniu inspiracji projektanci zabierają nas w modną podróż dookoła...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.