Filmy dokumentalne o modzie warte obejrzenia

Moda jest w modzie! Niemal każdy teraz się nią interesuje, czego doskonałym dowodem są liczne blogi ze stylizacjami. Jednak świat mody, ludzi którzy ją tworzą, jest mały. Kto nie pracuje w branży temu często ciężko zrozumieć co moda na prawdę znaczy – że moda to kawałek naszej kultury, multi miliardowy biznes i sztuka, którą  co dzień tworzą setki ludzi.

Kto na prawdę interesuje się modą, prawdziwą modą, a nie tym co własnie wisi na wieszakach w sklepach, powinien obejrzeć filmy dokumentalne z tego świata. Po obejrzeniu łatwiej zrozumieć jak to działa, kto za tym wszystkim stoi i kto tworzy obrazki, które sprzedają się na co dzień. Żeby zrozumieć dzisiejszą modę niezbędne jest zainteresowanie się historią. Wybraliśmy 3 filmy dokumentalne o modzie, które wchodzą za kulisy branży modowej i pokazują ludzie którzy ją tworzą.

filmy-dokumentalne-moda-tematmoda

 

1. The September Issue (2009)

Reżyserowi R.J. Cutler’owi udało się wejść w święte hale amerykańskiego Vogue’a. Ekipa nagrywa redakcje przy tworzeniu wrześniowego wydania- najważniejszego w roku. Wrzesień to taki styczeń mody. Film pokazuje wszechmogącą władzę naczelnej – Anny Wintour. Media tworzą z niej żelaznego potwora – to w jej rolę wciela się Merryl Streep w filmie Diabeł ubiera się u Prady. Widz dokumentu poznaje Anne jako twardą szefową, ale o dziwo umiejącą się też uśmiechać. Gwiazdą dokumentu jednak też zdecydowanie Grace Coddington, Creative Director Vogue, która sama widzi się jedynie jako stylistka. Ona jedyna umie postawić się Wintour i próbuje uczyć młodszych redaktorów spełniać oczekiwania naczelnej. Film daje wgląd w życie ubóstwianego Vogue’a i pokazuje jak długi czas i jak dużo ludzi pracuje nad wydaniem najważniejszego numeru.

2. In Vogue: The ediotor’s eye (2012)

Dokument powstał z okazji 120 urodzin Vogue i pokazuje jak magazyn został najbardziej wpływowym pismem modowym na świecie wyznaczającym trendy i zmieniającym sztukę fotografii. Za sukcesem magazynu stoją redaktorki, które swoją wizją mody i nutką indywidualności uchwycają czasy w których żyjemy. Pokazują rewolucje, historię kobiet, tworzą świat marzeń, w którym chcemy uczestniczyć. Obecne redaktorki, jak Grace Coddingon i Tonne Goodman, jak również redaktorki ostatnich 50 lat – Babbs Simpson, Phyllis Posnick, Jade Hobson, Carlyne Cerf, Polly Mellen i Camilla Nickerson opowiadają w filmie o swoim stylu i tworzeniu dla Vogue. Każda z nich zrewolucjonizowała na swój sposób Vogue. To te kobiety są odpowiedzialne za to czym dziś jest Vogue – najbardziej znanym i opiniotwórczym czasopismem w branży mody.

3. Diana Vreeland: The eyes has to travel (2011)

Na długo przed rządami Anny Wintour Vogue władała Diana Vreeland. Kto nie zna tej ekscentrycznej osoby, ikony mody, musi obejrzeć dokument. Vreeland od 30 do 80 lat była na szycie. Zrewolucjonizowała Harper’s Bazaar a potem została naczelną Vogue’a. Pod koniec swojej twórczości wylansowała Metropolitan Museum of Art. Diana Vreeland to niesamowita charyzma, rewolucyjny duch swojego czasu i jedna z najlepszych i najbardziej wpływowych redaktorek ostatnich 100 lat. Na pewno warto obejrzeć dokument i wciągnąć się w złote lata 20, szalony czas lat 60 i glamour świata mody.

Napisane przez
More from Ola
10 seriali Netflixa które warto obejrzeć
Netflix to już nie tylko największa cyfrowa wypożyczalnia filmów, ale też firma...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.