5x dokumenty o modzie

5 dokumentów o modzie

Interesujesz się modą i chcesz ją poznać od wewnątrz? Warto obejrzeć dokumenty o modzie. Teraz niby każdy interesuje się modą i są setki różnych blogów o modzie, ale jednak branża modowa, grupa ludzi, którzy ją tworzą, jest niewielka. Jeżeli chcesz zrozumieć ten kawałek kultury i jednocześnie wielomiliardowy biznes zacznij od filmów dokumentalnych o modzie.

Wybraliśmy dokumenty o modzie, które warto obejrzeć i znać. Nasze TOP5:

THE SEPTEMBER ISSUE (2009)
To już klasyk jeżeli chodzi o dokumenty o modzie i prawdziwy must-see. Ekipa filmowa śledzi Anne Wintour i redakcje amerykańskiego Vogue’a w tworzeniu najważniejszego numeru roku – numeru wrześniowego „The september issue”. Trochę jak film Diabeł ubiera się u Prady tylko w wersji prawdziwej. Kto jeszcze nie zdawał sobie sprawy z władzy Anny Wintour w świecie mody w tym filmie się o niej przekona. Gwiazdą dokumentu została Grece Coddington, wcześniej poza branżą mniej znana dyrektor kreatywna Vogue, jedyna która stawia się Wintour i próbuje wspierać młodych redaktorów.

DIANA VREELAND – THE EYES HAVE TO TRAVEL (2011)
Przed Wintour modą rządziła ekscentryczna Diana Vreeland. Świetna dokumentacja o życiu i tworzeniu jednej z największych – jeśli nie największej – redaktorki mody. Była na szczycie od lat 30tych do 80tych. Vreeland do dziś jest jeszcze jedną z najczęściej cytowaną osobą ze świata mody.

IRIS (2014)
Film o legendarnej projektantce wnętrz i ikonie mody z Nowego Jorku Iris Apfel. Film to podróż  przez życie niezwykle ciekawej, nieszablonowej, trochę szalonej i na pewno ekscentrycznej starszej pani, która jak nikt potrafi łączyć wzory, kolory i masę biżuterii.

BILL CUNNIGHAM NEW YORK (2010)
„Moda jest zbroją która pozwala nam przetrwać codzienność”, to jeden z najbardziej znanych cytatów w kategorii mody. Powiedział to Bill Cunnigham, fotograf z Nowego Jorku. W branży modowej na pewno zna go każdy. Na długo przed tym jak pojawiło się million blogów o street stylu Bill Cunnigham był tropicielem trendów – to pierwszy i najbardziej znany fotograf mody z ulicy. Piękna dokumentacja o człowieku, którego życie kręci się wokół mody, legendarny fotograf New York Times, a także bardzo skromny starszy pan.

FRESH DRESSED (2015)
Świetny dokument o historii mody hip hopu, od poźnych lat 70 do 2000 – na pewno must-see. Genialna podróż po ulicach Nowego Jorku. Kto się wychował w latach 90 tych przypomni sobie marki jak Karl Kani, Cross Colours, Fubu itp. Wypowiadają się gwiazdy muzyki jak Pharrell Williams, Kanye West i projektant mody Riccardo Tisci. Ciekawe do obejrzenia – nie tylko dla fanów hip hopu.

Napisane przez
More from Julia
Białe kurtki zimowe – trend na koniec zimy
Zastanawiasz się na co polować na zimowych wyprzedażach? Na grubą białą kurtkę...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.