Zrównoważona moda od polskich marek

W obliczu zmian klimatycznych firmy coraz częściej dostrzegają, jak ważną kwestią jest dbałość o środowisko. Ten kierunek obierają także przedstawiciele branży odzieżowej. Co oznacza zrównoważona moda? Prześledzimy to na przykładzie linii Eco Aware rozwijanej przez wszystkie marki należące do polskiej firmy odzieżowej LPP, m.in. Reserved, Mohito i House.

Odpowiedzialność za planetę i przyszłe pokolenia towarzyszył LPP od lat. Obecnie ta polska firma odzieżowa wdraża ją w ramach działań wyznaczonych w swojej Strategii zrównoważonego rozwoju „For People For Our Planet”. Ważnym jej elementem jest dalszy rozwój kolekcji przyjaznych środowisku – Eco Aware – które wszystkie marki LPP, czyli Reserved, Mohito, House, Cropp i Sinsay, mają w ofercie od 2019 roku. Na metkach ubrań z tej linii znajdziemy informacje o tym, jak powstał – czy wykorzystany materiał jest przyjazny środowisku, a proces produkcyjny ograniczał zużycie zasobów naturalnych.

Materiały organiczne

Wśród ubrań brandów LPP z linii przyjaznej środowisku znajdziemy wyłącznie tkaniny posiadające certyfikat niezależnej organizacji lub pochodzące od dostawcy, który jest właścicielem dokładnie weryfikowanych technologii przyjaznych środowisku. W kolekcjach Eco Aware marek tej polskiej firmy odzieżowej możemy więc znaleźć m.in. bluzki, koszule czy spodnie z włókien organicznych. Używana bawełna jest uprawiana z dbałością o zrównoważone wykorzystanie wodnych zasobów przy zastosowaniu ekologicznych metod i środków. Len natomiast, który znajdziemy w kolekcjach Eco Aware, w trosce o środowisko naturalne produkowany jest z nasion niemodyfikowanych genetycznie, a jego uprawa wpływa korzystnie na żyzność gleby.

Obieg zamknięty

Zrównoważona moda w LPP to również stosowanie tkanin takich jak m.in. TENCEL™, ECOVERO™ czy MODAL™ z celulozy drzewnej, czyli naturalnego i odnawialnego surowca pozyskiwanego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Dzięki stosowanej przez ich dostawcę technologii produkcji włókien w obiegu zamkniętym znacząco zmniejsza się zużycie wody i środków chemicznych w całym procesie powstawania materiałów, z których szyte są ubrania brandów LPP. W ramach kolekcji Eco Aware znajdziemy też rzeczy powstałe dzięki recyclingowi np. wełny, bawełny czy jedwabiu. Ten proces pozwala spółce na zmniejszanie ilości odpadów, zużycia wody, a także energii. Jednym z filarów Eco Aware jest też systematyczne poszerzanie gamy materiałów przyjaznych środowisku, pochodzących ze sprawdzonych źródeł.

Odpowiedzialne jeansy, czyli produkcja pod kontrolą

Zrównoważona moda to także zaangażowanie w proces produkcji. To kwestia szczególnie ważna w czasie powstawania jeansu, który właśnie na etapie obróbki ma największy wpływ na środowisko. LPP systematycznie zwiększa więc liczbę współpracujących fabryk objętych programem Eco Aware Production, wymagającym od dostawców potwierdzenia ograniczenia zużycia nie tylko surowców takich jak woda i energia, ale i substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji. Fabryki muszą posiadać niezależne certyfikaty, które potwierdzają ich proekologiczne podejście do procesu produkcji, a jeśli go nie mają, mogą poddać się procesowi weryfikacji przez dział zrównoważonego rozwoju LPP. Do 2023 roku spółka zamierza objąć programem Eco Aware Production 100% fabryk jeansów, z którymi współpracuje.

Dla LPP zrównoważona moda to kierunek wieloaspektowy, dlatego ta polska firma odzieżowa poza rozwojem linii Eco Aware podejmuje też m.in. działania zwiększające bezpieczeństwo chemiczne w branży odzieżowej i eliminujące z obiegu plastik oraz wdraża rozwiązania przyjazne środowisku również w swoich biurach i salonach.

Napisane przez
More from Redakcja
Czy warto kupować zegarki w Internecie?
Zakup zegarka jest czymś bardzo przyjemnym, ale jednocześnie stawia przed nami pewne...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.