Wielki fashion comeback – Nike Cortez

Adidas Stan Smith w tym roku dostaje poważną konkurencje. Kultowy model adidasa to ulubiony sneaker fashionistek i trendsetterów w 2015 roku. Kopiowany przez domy mody jak Saint Laurent czy Isabel Marant. Wygląda na to, że 2016 Stan Smith idzie w odstawkę, ale trend na retro zostaje. Teraz świat celebruje powrót Nike Cortez. Na czele fanów redaktorki Vogue jak i najpopularniejsza blogerka Chiara Ferragni.

Nike Cortez ma całkiem długą historię za sobą. Cortez powstał w 1966 roku, gdy potentat obuwia nie był znany jeszcze pod nazwą Nike a Blue Ribbon Sports. Współwłaściciel marki Bill Bowerman zaprojektował Corteza. Bowerman trenował lekkoatletykę i miał wizje stworzyć but który jest lekki, wygodny i wytrzymały. W roku 1971 Bill Bowerman i jego partner Phil Knight otworzyli markę Nike. Specjalnie na igrzyska olimpijskie w 1972 w Monachium przedstawili do dziś znany model Nike Cortez.

Na samej Olimpiadzie but biegowy konkurencyjnej firmy nazywał się Aztec – więc Nike postanowiło nazwać swój model do biegania Cortez po hiszpańskim konkwistadorze Hernán’a Cortés, zdobywcy Meksyku i państwa Azteków. Po igrzyskach i sukcesie biegaczy w Cortez sprzedaż Nike była astronomiczna. W pierwszym roku zarobili ma Cortezach 800.000 milionów dolarów – około 4.5 miliony dziennie.

Nie tylko Olimpiada była odpowiedzialna za olbrzymi sukces. W latach 70 tych „Charlie’s Angeles” był jednym z najpopularniejszych seriali w USA. W jednym odcinku Farrah Fawcett, jeden z aniołków, nosiła Nike Cortez, co gigantycznie podniosło sprzedaż wśród kobiet.

Swój prawdopodobnie najsłynniejszy występ Cortezy miały w 1994 roku w filmie Forrest Gump. Do dziś często mówi się „Nike z Forresta Gumpa”. Hype na ten model sneakersów był olbrzymi do początków lat 2000.

W 2013 Cortez wrócił do kina. W filmie Wilk z Wallstreet Leonardo DiCaprio jako Jordan Belfort ma je na sobie w legendarnej scenie, gdy bierze „Lemony” z swoim kumplem Donnie.

W tamtym roku, 43 lata po swojej premierze, Nike wydał Corteza w swoich oryginalnych kolorach – białe z czerwonym swooshem i niebieskim paskiem w podeszwie! Branża mody zakochała się w nim od nowa. Chiara Ferragni pokazała się w ikonicznym modelu już kilka razy. A marka A.L.C pokazała go w swoim lookbooku kolekcji pre-fall 2016.

2016 to rok powrotu mody lat 90 tych i wygląda na to, że Cortez powróci na nasze ulicy na dużą skale wraz z nimi!

 

Napisane przez
More from Redakcja
Skinny jeans – dla kogo i z czym je nosić?
Wybierając spodnie męskie, należy zwracać uwagę nie tylko na ich rozmiar czy...
Czytaj Więcej
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.