Mała czarna – historia

Stylizacje w wykorzystaniem małej czarnej sukienki

Sukienek można mieć dużo ale tą jedną – małą czarną – powinna mieć każda. Mit i niezbędnik w każdej szafie. Na początku była rewolucją, dziś jest niezbędnym klasykiem. Dlaczego? Kiedy? I jak?

REWOLUCJA COCO CHANEL

Mała czarna to ikona historii mody, która każdej kobiecie w różnych pokoleniach dobrze służy. Ta sukienka to uosobienie elegancji i szyku. Zawdzięczamy ten wspaniały klasyk Coco Chanel.  Z nowych badań wynika że ona sama może nie wymyśliła sukienki, mogła się pojawić już trochę wcześniej między 1918 i 1920 rokiem – ale to Chanel ją wylansowała i wprowadziła do światu mody, dlatego do dziś właśnie o niej mówi się – matka małej czarnej.
Pierwszy rysunek małej czarnej od Chanel pojawił się 1926 w amerykańskim czasopiśmie Vogue. Magazyn przepowiedział wtedy:

Ta prosta sukienka będzie mundurem dla wszystkich kobiet z gustem.

Przed inwencją małej czarnej czerń była kolorem żałoby i nie miała dużego znaczenia w modzie. Chanel była na swój czas zawsze bardzo awangardowa, chciała uwolnić kobiety od sztywnych konwencji. Mała czarna miała być znakiem nowej niezależnej kobiety lat 20. Pierwszy raz sukienka sięgała do kolan i była po prostu jednolicie czarna – prawdziwa rewolucja. W tym czasie ta sukienka nie była tylko sukienką – była znakiem nowej kobiety. Jednak słowo mała nie charakteryzuje koniecznie długości sukienki, bo może ona być też długa, chodzi o to ze jest bardzo prosta, a nie jak wcześniej z nie liczących się warstw tkanin.

mala-czarna-historia-tematmoda

Coco Chanel często wyprzedzała swoją epokę tworzonymi projektami –  największą popularność mała czarna zdobyła dopiero w latach 50. Każdy pamięta do dziś zjawiskową Audrey Hepburn w filmie “Sniadanie u Tiffaniego”. Sukienkę z filmu zaprojektował Hubert de Givenchy. Hepburn została gwiazdą, a mała czarna dostała uznanie jako klasyk. Sukienka Givenchy z filmu została wylicytowana na aukcji w 2006 za niesamowite 692.000 Euro.

Poza Audrey Hepburn wiele innych gwiazd miało swoje 5 minut w małej czarnej. Między innymi Jackie Kennedy, księżniczka Diana, Liz Hurley i królowa stylu Kate Moss. Prostota, minimalizm i ta głęboka czerń ma po prostu magie w sobie. Christian Dior swojego czasu stwierdził:

Czerń można nosić o każdej porze, w każdym wieku na każdą okazje. Mała czarna jest niezbędna dla każdej kobiety.

Nie tylko Dior ale i reszta projektantów zrozumiała czar małej czarnej. Do dziś pojawia się w kolekcjach największych domów mody w najróżniejszych interpretacjach.

DLACZEGO MAŁA CZARNA JEST TAK WYJĄTKOWA?

Po pierwsze, każda kobieta o każdej sylwetce wygląda dobrze w tej sukience. W małej czarniej kobieta wygląda wyjątkowo, seksownie i jednocześnie elegancko, do tego czerń nas wyszczupla i podkreśla nasze atuty. Jest ponadczasowa – nigdy nie wyjdzie z mody i możemy ją nosić w każdym wieku. Przez swoją prostotę mamy mnóstwo możliwości w dobraniu dodatków. Naprawdę jest ciężko zepsuć stylizację z małą czarną.

Poza tym jak nie wiemy w co się ubrać – mała czarna – zawsze będzie dobrym wyborem. Jest to nasza pewna karta na każdą okazje i zawsze będzie na miejscu. Sekret mitu małej czarnej to też jej sprzeczność. Może wyglądać jednocześnie srogo i zmysłowo, grzecznie i seksownie, skromnie i bogato – ma siłę dramatu i lekkości. Co jest pewne – na pewno doda każdej kobiecie tego czegoś. To po prostu broń każdej kobiety.

Potrzebujesz jeszcze więcej powodów czemu potrzebujesz co najmniej jedną małą czarną sukienkę? I pamiętaj mała czarna najlepiej prezentuje się ze szpilkami…

 

Napisane przez
More from Julia

Look dnia Miranda Kerr

Po długiej nieobecności wreszcie doczekaliśmy się stylowego looku Mirandy! Modelka zaskoczyła nas...
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.