Kolagen jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka i pełni w nim wiele różnego rodzaju funkcji. Znajduje się w mięśniach, ścięgnach, czy stawach. Odpowiada też za gęstość i jędrność, a także elastyczność skóry. Niestety z wiekiem wzrasta niedobór tego cennego białka, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami takimi jak pogorszenie stanu skóry ale i włosów. Jakie właściwości ma kolagen? Podpowiadamy.
Czym jest kolagen?
Kolagen jest to najważniejsze białko tkanki łącznej. Stanowi on około 30% wszystkich białek ludzkich. To swoiste spoiwo, które łączy ze sobą komórki. Jest budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, czy naczyń krwionośnych. Dodatkowo nazywany jest białkiem młodości.
Kolagen odpowiada za utrzymanie gładkości, elastyczności, nawilżenia i napięcia skóry, a także prawidłowe funkcjonowanie stawów, szybsze gojenie się ran, zrastanie kości i zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych. Chroni również narządy wewnętrzne takie jak wątroba, nerki czy żołądek. Odgrywa istotną rolę w układzie immunologicznym, wspierając obronę organizmu przed drobnoustrojami.
Na jakie obszary wpływa kolagen?
Kolagen wpływa m.in. na funkcjonowanie układu krwionośnego. Kontroluje prawidłowe ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Pozwala też na oczyszczenie ścian tętnic z groźnego dla zdrowia tłuszczu. W układzie trawiennym wspiera regenerację uszkodzonych ścian komórkowych i leczenie niektórych schorzeń takich jak refluks.
Kolagen wspiera również procesy metaboliczne i umożliwia przemianę glukozy w energię. Jego produkcja jednak maleje w okresie jakim jest menopauza. Co to za zjawisko? Definiuje się ją jako przekwitanie lub klimakterium. Rozpoczyna się w dniu wystąpienia ostatniej miesiączki, zazwyczaj po 50 roku życia.
Kolagen na zmarszczki
Kolagen na skórę może być nakładany już profilaktycznie zanim jeszcze pojawią się nam pierwsze bruzdy. Stosowanie tego składnika w codziennej pielęgnacji pozwoli opóźnić procesy starzenia. W kosmetologii wykorzystywany jest głównie jako związek, który wzmacnia barierę ochronną skóry.
Z kolei w medycynie estetycznej stosowany jest na przykład podczas zabiegów mezoterapii igłowej, kiedy podaje się go w formie płynnej do skóry. Obecnie na rynku znajdziemy również wiele suplementów diety i nutrikosmetyków, które wykazują pozytywny wpływ na syntezę kolagenu w skórze.
Kolagen na rozstępy i blizny
Kolagen może również zmniejszyć blizny i rozstępy ze względu na to, że ich powstawanie wiąże się ze zbyt szybkim rozciąganiem skóry, która nie ma wystarczającej ilości potrzebnych składników budulcowych. Związek taki warto jednak nakładać na świeże — jeszcze czerwone blizny i rozstępy.
Kolagen na ujędrnienie skóry
Kolagen to związek, który warto wypróbować, aby ujędrnić swoją skórę. Często z wiekiem traci ona swoją elastyczność. Składnik ten występuje w różnego rodzaju balsamach do ciała i biustu. Dodatkowo dzięki temu, że napina naskórek, może również zredukować cellulit.
A w jaki sposób taki kolagen się w ogóle dostarcza? Bo ja znałam to w kontekście zmarszczek, ale nie rozstępów
Chyba mocno podobnie jak w przypadku zmarszczek, bo zmarszczki się pojawiają z wiekiem jak spada sprężystość skóry. Kolagen pomaga skórze utrzymywać sprężystość i tak samo w kontekście rozstępów działa. Ja akurat kolagenu nie wcieram itd. tylko suplementuje w takim rozpuszczalnym proszku, ale można tez w tabletkach. A nie smaruje, bo w kremie używam strialysa, żeby oprócz kolagenu dostarczyć inne składniki, które ujędrniają skórę, jak bluszcz czy bylica.
Jakie składniki działają dobrze na rozstępy w kremach?
Kofeina, koci pazur, bylica, bluszcz pospolity, chyba proteiny jedwabiu jak dobrze kojarzę.
można znaleźć krem z czymś takim?
Z tego co widze to Lanimes ma podobne rzeczy
a ktoś go testował może?
Ja nie, ale masz np zweryfikowane opinie na ceneo.
Ok dzięki
On jest duży?
Butelka jest dosc duża i podobno wydajna