Demna Gvasalia – nowy dyrektor kreatywny Balenciaga

Demona Gvasalia nowym dyrektorem kreatywnym Balenciaga

Tradycyjny dom mody Balenciaga ogłosił następce Alexandra Wang – będzie to Demna Gvasalia. 34-letni gruzinski projektant obecnie jest dyrektorem kreatywnym modnej francuskiej marki Vetements.

Alexander Wang po trzech latach odchodzi od Balenciagi, żeby skupić się na pracy nad własną marką. W zeszłym tygodniu odbył się jego ostatni pokaz dla Balenciaga w Paryżu.

Pierwszy pokaz Gvasalia dla Balenciagi odbędzie się w marcu 2016. “Jestem niezmiernie zaszczycony i podekscytowany, aby mieć możliwość wniesienia mojej twórczej wizji do Balenciaga , dom z tak wyjątkową historią przesuwa granice nowoczesności w modzie”, mówi młody projektant. Przed swoją pracą dla Vetements przez osiem lat pracował dla Maison Margiela potem dla Louis Vuitton.

Marka Balenciaga została założona 1919 przez Hiszpana Cristobal Balenciaga w San Sebastian. Jego projekty szybko zdobyły popularność i były noszone przez arystokracje i rodzine królewską. W 1937 przeniósł się do Paryża – stolicy mody- i otworzył tam butik. Pracowali i uczyli się u niego później znani projektanci jak Oscar de la Renta, Hubert de Givenchy i Emanuel Ungaro. Balenciaga w 50 latach był jednym z najbardziej znanych i pożądanych projektantów Haute Couture w Paryżu. Balenciaga był na swój czas awangardystą, bardzo inspirował się architerkturą. Po jego śmierci 1972 marka Balenciaga przestała istnieć – aż do 1986. kiedy zostałą wykupiona. Dziś Balenciaga należy do francuskiego holdingu Kering S.A. Do konglomeratu modowego należy między innymi też Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen i Saint Laurent Paris.

Napisane przez
More from Konrad

Wydarzenie Business Fashion Warsaw

Już 22 czerwca Budynek Krajowej Izby Gospodarczej na jeden dzień stanie się...
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.