Demna Gvasalia – nowy dyrektor kreatywny Balenciaga

Tradycyjny dom mody Balenciaga ogłosił następce Alexandra Wang – będzie to Demna Gvasalia. 34-letni gruziński projektant obecnie jest dyrektorem kreatywnym modnej francuskiej marki Vetements.

Alexander Wang po trzech latach odchodzi od Balenciagi, żeby skupić się na pracy nad własną marką. W zeszłym tygodniu odbył się jego ostatni pokaz dla Balenciaga w Paryżu.

Pierwszy pokaz Gvasalia dla Balenciagi odbędzie się w marcu 2016. „Jestem niezmiernie zaszczycony i podekscytowany, aby mieć możliwość wniesienia mojej twórczej wizji do Balenciaga , dom z tak wyjątkową historią przesuwa granice nowoczesności w modzie”, mówi młody projektant. Przed swoją pracą dla Vetements przez osiem lat pracował dla Maison Margiela potem dla Louis Vuitton.

Marka Balenciaga została założona 1919 przez Hiszpana Cristobal Balenciaga w San Sebastian. Jego projekty szybko zdobyły popularność i były noszone przez arystokracje i rodzine królewską. W 1937 przeniósł się do Paryża – stolicy mody- i otworzył tam butik. Pracowali i uczyli się u niego później znani projektanci jak Oscar de la Renta, Hubert de Givenchy i Emanuel Ungaro. Balenciaga w 50 latach był jednym z najbardziej znanych i pożądanych projektantów Haute Couture w Paryżu. Balenciaga był na swój czas awangardystą, bardzo inspirował się architekturą. Po jego śmierci 1972 marka Balenciaga przestała istnieć – aż do 1986. kiedy zostałą wykupiona. Dziś Balenciaga należy do francuskiego holdingu Kering S.A. Do konglomeratu modowego należy między innymi też Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen i Saint Laurent Paris.

Napisane przez
More from Konrad
Willow Smith dla Chanel
Karl Lagerfeld doskonale czuje rynek. Na wybiegi wysyła największe nazwiska modelingu jak...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.