Christian Dior – historia domu mody


Czy jeden projektant może odmienić to jak ubiera się cały świat? Oczywiście! Christian Dior to idealny przykład, jak wizja zaledwie jednej osoby może wpłynąć na gust i styl tysięcy kobiet na całym świecie i zmienić bieg historii mody.

Projektant urodził sie w Francji, 21 stycznia 1905 roku, w Granville, jako drugi z piątki dzieci. Jego rodzice byli zamożni, ojciec zajmował się biznesem. Kiedy Christian skończył pięć lat, rodzina przeprowadziła się do Paryża. Miejsce urodzenia odwiedzali jednak w czasie wakacji. Rodzice Christiana chcieli żeby został dyplomatą, on jednak był zakochany w sztuce i marzył żeby zostać artystą. Żeby zarobić, sprzedawał swoje modowe szkice. Kiedy skończył 23 lata, opuścił szkołę. Wtedy tata podarował mu w prezencie małą galerię sztuki. Niestety, szczęście nie trwało długo. Rodzice Diora zbankrutowali w wielkim kryzysie i Christian musiał zamknąć swoją galerię. Wkrótce po tym zmarła też jego matka. Mroczny okres w jego życiu skończył się w 1937 roku. Dior zaczął wtedy pracę u projektanta Roberta Piquet’a. Stworzył dla niego aż trzy kolekcje i właśnie tam zdobył umiejętności, które przydadzą mu się za kilka lat, kiedy zacznie projektować pod własnym nazwiskiem. Estetyka Piquet’a bardzo wpłynęła na Christiana. Czyste linie, elegancja i klasa, tak brzmiały zasady stylu francuskiej marki.

France, Paris : Fashion designer Christian Dior

 

Kolejny cios przyszedł kiedy Dior został wezwany do wojska, musiał przerwać pracę u słynnego projektanta. Na szczęście już w 1942 roku wrócił do Paryża. Tym razem znalazł zajęcie w innym domu mody. Posadę zaproponował mu Lucien Lelong. Aż do końca drugiej wojny światowej, Christan Dior i Pierre Balmain razem tworzyli kolekcje dla francuskiego domu mody. W końcu poczuł, że ma możliwość pracy pod własnym nazwiskiem. Pieniądze na rozwój dał mu Marcel Boussac, magnat i producent przemysłu bawełny. Oficjalnie dom mody Dior powstał 8 grudnia 1946, ale pierwszy pokaz odbył się w lutym. Kolekcja pod nazwą Corolle (płatki kwiatów) została przyjęta bardzo ciepło, jednak nikt z nas nie pamięta jej pod tą nazwą. Slynna redaktor naczelna Harpers Bazaar Carmel Snow. Kolekcję luksusowych sukien, z szerokimi spódnicami nazwała w swoim artykule “New Look”.

dior christian new look historia Po latach oszczędności podczas wojny, była to rzeczywiście zupełnie nowa moda, pełna przepychu i elegancji, za którą tęskniły kobiety. Dior świetnie wyczuł ich nastroje. Sylwetka z rozkloszowaną spódnica i mocno zaakcentowaną talią była modna jeszcze do połowy lat 60. Zaledwie jeden człowiek sprawił, że przez niemal dwie dekady kobiety odzyskały dawny glamour i elegancję. Także francuska moda wiele mu zawdzięcza, bo to dzięki niemu Paryż, ponownie po wojnie stał się stolicą szyku, a cały świat chciał ubierać się tak jak jego mieszkańcy. W 1957 roku, Christian Dior zmarł na wakacjach we Włoszech z powodu ataku serca. Jego miejsce, jako główny projektant przejmuje młodziutki Yves Saint Laurent.

 

Napisane przez
More from Julia

Ile kosztuje torebka od projektanta?

Marzy ci się torebka od projektanta? Sprawdź ile kosztują ponadczasowe modele i...
Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.