Bioluminescencje wkraczają do świata mody

Część roślin i zwierząt w przyrodzie posiada interesującą i rzadko spotykaną cechę: potrafią emitować światło. Ta osobliwa cecha nosi nazwę bioluminescencji. Na czym polega i w jaki sposób przeniknęła do świata mody – o tym już za chwilę.

Bioluminescencja w przyrodzie

Zjawisko świecenia jest w szczególności rozpowszechnione u organizmów, które zamieszkują morza i oceany jak kałamarnice czy ryby. Przykładem są ryby wędkarze, które w czasie ewolucji wykształciły specjalne organy świetlne służące im do wabienia potencjalnych ofiar. Narządy, które emitują światło posiadają również będące w symbiozie z rybami fotobakterie oraz żyjące na lądzie robaczki świętojańskie.

Oprócz organizmów zwierzęcych bioluminescencję wykazują również grzyby. Jednym z nich jest opieńka miodowa występująca na butwiejących pniach. Nocą, po oderwaniu warstwy pnia można zauważyć światło, które przybiera barwę zielonkawą.

bioluminescencja

Bioluminescencja w świecie designu

Organizmy, które emitują światło są nieustannym przedmiotem badań naukowych. Zjawisko to tak interesujące dla naukowców zainspirowało również zespół 4F do stworzenia nowoczesnej, damskiej kolekcji wiosennej. Legginsy, koszulki, kurtki funkcyjne, softshelle, sportowe staniki, topy i t-shirty z odblaskowymi elementami, które sugerują podwodną grę świateł – to wszystko już dostępne w sprzedaży w sklepie 4F.

Kolorystyka kolekcji jest inspirowana barwami światła wytwarzanymi przez żywe organizmy, czyli głównie kolorem niebiesko-zielonym. W kolekcji pojawiają się więc granaty, turkusy oraz głębokie zielenie.

Ponadto odzież bezszwowa została uzupełniona o ciekawe struktury, które podnoszą wartość wizualną tych elementów sprawiając, że wyglądają one jeszcze bardziej stylowo.

6401-grafika-do-tekstu

Zobacz produkty z najnowszej oferty sklepu 4F i sprawdź jak wyglądać modnie tej wiosny.

Artykuł powstał we współpracy z Gabi Nikołow – Głównym Projektantem marki 4F.

Napisane przez
More from Redakcja
Modny makijaż na wesele
Dzień, w którym wypowiadamy sakramentalne tak, jest wyjątkowy i pamiętamy go do...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.