Popularne fasony dżinsów

Świat poznał dżinsy w XIX wieku, kiedy to Levi Strauss zaprojektował je po raz pierwszy. Prawdopodobnie nie spodziewał się na początku, że spodnie, które stworzył z myślą o farmerach i górnikach staną się w drugiej połowie XX wieku i później jednym z najczęściej wybieranych elementów garderoby. Szczególną popularnością dżinsy cieszyły się początkowo wśród młodzieży, ale z biegiem czasu również inne grupy wiekowe poznały ich urok. Jakie typy tych spodni można spotkać obecnie?

Podstawowe modele

Przyglądając się dżinsom wyróżnić można trzy podstawowe modele. Regular to najbardziej klasyczny krój. Jego cechą charakterystyczną są proste linie i brak zwężeń czy też rozszerzeń. Dalej spotkać można typ slim, czyli dokładnie dopasowany do ciała. Takie spodnie jeansowe opinają nogi i do nich przylegają. Na koniec wyróżnia się typ loose. Ten model określa się jako szeroki i luźny.

Na tym jednak rozróżnienia się nie kończą, bo również same nogawki podzielić można na kilka rodzajów. Straight to krój, który jest zwyczajnie prosty. Narrow oznacza nogawki, które zwężają się ku dołowi. Bootcut natomiast to nazwa określająca dżinsy rozszerzające się poniżej linii kolan.

A jakie trendy odnaleźć można w dżinsach obecnie?

Współcześnie dżinsy damskie pojawiają się w wielu krojach. Dużą popularnością cieszą się te w typie skinny. Idealnie dopasowują się one do sylwetki i podkreślają jej zalety. Z tego względu najczęściej wybierane są przez kobiety szczupłe. Dopasować można je nie tylko do stylizacji casualowych, ale również do niektórych biurowych. Inne opcje to powracające co jakiś czas do łask dzwony, czy też dżinsy z nogawkami w typie bootcut. Szczególnie te drugie wykorzystywane są przez panie, które lubią prostotę i chcą zamaskować niektóre niedoskonałości swoich nóg. Uwagę zwracają także luźne dżinsy boyfriend, które inspirowane są męskimi spodniami.

Dżinsy męskie najczęściej przyjmują formę kroju regular. Jest ona najbardziej uniwersalna za sprawą prostych nogawek. Coraz więcej fanów mają jednak spodnie slim, które lepiej dopasowują się do sylwetki. Są one domeną przede wszystkim młodzieży i młodych panów. Niektórzy stawiają również na krój baggy, czyli spodnie dżinsowe z szeroką górą i nogawkami zwężającymi się mniej więcej od wysokości kolan.

Moda na dżinsy nie przemija od wielu lat. Spodnie te wykorzystywane są zarówno w męskich, jak i damskich stylizacjach. Dzięki różnym modelom osoby o odmiennych upodobaniach i typach sylwetki z łatwością mogą dobrać odpowiedni krój dla siebie.

Napisane przez
More from Redakcja
Jak pakować się do małej walizki? 5 praktycznych porad
Kiedy wybierasz się w podróż, często kuszącym rozwiązaniem jest spakowanie się do...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.