Ładne paznokcie i zadbane dłonie to podstawa. Niestety ręce są w ciągu dnia non-stop w kontakcie z bakteriami. Środki do czyszczenia, płyny do zmywania i nieodpowiedni zmywacz do paznokci to niektóre z przyczyn łamliwych paznokci. Również pogoda wpływa na kondycje naszych dłoni. Po zimie i wiośnie nasze ręce są często wysuszone i potrzebują dodatkowej pielęgnacji.
Dlatego przygotowaliśmy 3 kroki do ładnych paznokci!
1. ODŻYWIANIE
Podobnie jak w przypadku cery pielęgnacja to jedno – nasze paznokcie potrzebują witamin i minerałów i dlatego właściwe jedzenie jest ważne. Witamina A wpływa na przemianę materii co jest niezwykle ważne dla paznokci. Witaminę A znajdziemy w dużym natężeniu w papryce, w marchewce i jarmużu. Warto jeść też produkty pełnoziarniste i awokado – tam znajdziemy witaminę B5, która chroni paznokcie. Żeby paznokcie były mocne i nie łamały się potrzebujemy cynku. Głównym źródłem cynku jest żywność zwierzęca jak mięso (zwłaszcza czerwone) i ryby. Cynk znajdziemy także w orzechach i roślinach strączkowych jak soczewica i ciecierzyca.
2. PIELĘGNACJA
Często poza kremem nie pielęgnujemy rąk, a to błąd. Odpowiednią pielęgnacją można zyskać mocne, ładne paznokcie. Warto co dzień smarować olejkiem. Efekt to nawilżone, dłuższe, zdrowsze, błyszczące i twardsze paznokcie. Możemy kupić specjalne olejki odżywcze w formie lakieru w drogeriach albo używać zwykłego pielęgnacyjnego oleju. Jeżeli masz łamliwe paznokcie to jako sos -program zrób kąpiel dłoni w olejkach. Najlepiej zmieszać różne olejki na przykład z oliwy, arganowy i migdałowy i delikatnie je podgrzać – następnie moczyć palce w tej mieszance 5-10 minut. Dodatkowo możesz wcisnąć do tego pól cytryny. Sok z cytryny wybieli ładnie każdy paznokieć. Trik z cytryną możesz też użyć, gdy po czerwonym lakierze paznokcie zostają żółte, wtedy natrzyj je po prostu cytryną i brzydkie zabarwienie zniknie. Raz w tygodniu warto też zrobić peeling, żeby dłonie były gładkie. Jeżeli chodzi o skórki przy paznokciach to najlepiej iść raz w miesiącu na manicure, żeby profesjonalistka wycięła skórki. Jeżeli nie umiemy tego samemu zrobić łatwo możemy się skaleczyć.
3. PIŁOWANIE I MALOWANIE
Piłowanie to nie taka łatwa sprawa. Jeżeli masz delikatne paznokcie to zły pilniczek może naderwać paznokieć, a nawet go złamać. Dlatego uważnie wybieraj pilnik. Jeżeli chcesz skrócić paznokcie to najlepiej wybierz pilnik szklany lub papierowy. Jeżeli wybierasz metalowy upewnij się, żeby był gładki – zbyt szorstka powierzchnia nie sprzyja paznokciu. Jak piłujesz to od zewnątrz do góry – krótkimi, szybkimi ruchami. Najlepiej rezygnować ze sztucznych paznokci. Przy odpowiedniej pielęgnacji naturalne, ładne paznokcie mogą być tak samo twarde i mocne jak sztuczne. Problem ze sztucznymi paznokciami jest taki, że pod nimi łatwo mogą odkładać się bakterie i grzyby. Poza tym nakładanie sztucznych paznokci bardzo niszczy naturalne. Żeby je potem odpowiednio zregenerować często potrzeba aż 6 miesięcy. Jeżeli chcesz idealny efekt na naturalnych paznokciach używaj pod lakierem bazy a na nim bezbarwny top-coat – w taki sposób lakier się utrzyma do tygodnia. Warto też co jakiś czas zrobić przerwę 1-2 dni od lakieru i dać paznokciom odpocząć i się zregenerować.