Jak rozpoznać dobrą jakość ubrań? Przewodnik zakupowy

Nie warto marnować pieniędzy na ubrania, które po pierwszym praniu będą brzydkie i niezdatne do użytku. Wysoka jakość to gwarancja długiego noszenia ulubionych rzeczy. Jak jednak rozpoznać te, w które warto zainwestować? Przedstawiamy krótki poradnik zakupowy, który pozwoli Ci wybierać ubrania najwyższej jakości i cieszyć się nimi nawet przez lata!

Wyższe ceny i znane marki – czy są wyznacznikiem jakości?

Nie jest tajemnicą, że najlepsza jakość bardzo często idzie w parze z wyższą ceną. Składają się na nią między innymi staranność szycia, autentyczność wykorzystanych materiałów oraz marka. Tanie imitacje i podróbki z sieciówek często można uznać za jednorazowe, a przynajmniej jednosezonowe. Im więcej ich kupujemy, tym bardziej przyczyniamy się to przyrostu ilości tekstylnych śmieci – a ich ilość wytwarzana każdego roku na Ziemi rośnie w zastraszającym tempie.

Nie zawsze jednak drogie produkty spełnią nasze oczekiwania. Niestety, zdarza się, że producenci próbują zachęcić klientów do zakupów, zawyżając cenę i błędnie sugerując w ten sposób klasę swoich ubrań.

Aby mieć całkowitą pewność, że dany produkt jest wart swojej ceny, warto wybierać znane i sprawdzone marki. Stawiając na słynnych projektantów i domy mody z tradycją, nie trzeba nawet myśleć o jakości, ponieważ jest ona z góry gwarantowana i po porostu świetna. Od Kenzo, Alexander McQueen i Saint Laurent, przez Burberry i Givenchy, po Chloe czy Fendi – świat mody wie, co najlepsze. Topowe marki cenione od lat przez znawców trendów po prostu nie mogą pozwolić sobie na złą jakość.

Naturalne materiały – czyli jakie?

Przy zakupach warto patrzeć na metki ubrań, a zwłaszcza na skład. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że pod względem jakości naturalne materiały biją na głowę te sztuczne i syntetyczne. Jedwab, kaszmir, len, bawełna czy wełna są bardziej komfortowe i zdrowsze dla naszej skóry, lepiej wyglądają i są w dodatku ekologiczne. Dobry przykład dają tu chociażby Moncler, Kenzo, Jacquemus, Jil Sander albo The Attico.

Zasadą naturalnych materiałów warto kierować się również przy zakupie wszelkich dodatków. Skórzane buty będą znacznie wygodniejsze i posłużą przez wiele sezonów. Torba Loewe czy Tory Burch wykonana z zamszu albo pleciona z rafii to luksusowy wyrób, pasujący do każdej stylizacji. Biżuteria od Marni, Isabel Marant lub Saint Laurent wykonana z metalu, a nie plastiku nie będzie wyglądać tanio ani kiczowato.

Szycie i wykończenia

Przy zakupie ubrań koniecznie należy zwracać uwagę na detale i wykończenie. Na pierwszy rzut oka widać na przykład, czy szwy po obu stronach są równe i nie odstają żadne nitki. Wszelkie wzory powinny zgrabnie łączyć się ze sobą z przodu, na plecach i rękawach. Warto też pamiętać, że im ciaśniejszy splot włókien, tym lepsza jakość i wytrzymałość materiału.

Zbyt luźne guziki, krzywo wszyty zamek, brak obszycia brzegów i dziurek czy przymocowanie ozdób za pomocą kleju nie tylko wygląda nieestetycznie, ale świadczy też o złej jakości ubrań. Warto poświęcić nieco dłuższą chwilę na oględziny wybranego produktu, by mieć pewność co do jego wartości. Wybór odzieży od projektantów uchroni nas przed dylematami związanymi z wątpliwym wykończeniem – ponieważ topowe marki zwyczajnie nie pozwalają sobie na tego typu wpadki – mówi Karolina Pietrasik-Książek, stylistka i ekspert sklepu internetowego Vitkac.com.

Przydatne sztuczki zakupowe

Warto znać kilka sprytnych trików, które pozwolą jeszcze lepiej ocenić jakość kupowanych ubrań. Na przykład bawełniany materiał po ściśnięciu na kilka sekund nie powinien się zbytnio zmiąć. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że został on nasączony chemikaliami, co prowadzi później do zniszczenia bluzki czy sukienki w praniu.

Z kolei w przypadku rozciągliwych materiałów, ich jakość można sprawdzić poprzez ich lekkie szarpnięcie i rozciągnięcie. Jeżeli wszystko wraca na swoje miejsce, warto zainwestować w produkt. Jeśli jednak ubranie straciło swój oryginalny kształt, to znak, że coś tu nie gra. Warto również sprawdzać ważną właściwość ubrań, którą można wyczytać z metki. Chodzi o temperaturę prasowania. Im wyższa będzie podana wartość, tym lepiej będzie prasowało się ubranie.

Wszystkie wymienione w artykule marki i prezentowane produkty kupisz w sklepie internetowym Vitkac.com.

Napisane przez
More from Redakcja
Letni dress code, czyli jakie buty wybrać latem do pracy oraz na spotkania biznesowe?
Wysokie temperatury to nie lada wyzwanie dla współczesnych businesswoman. Z jednej strony...
Czytaj Więcej
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.